środa, 22 lutego 2012

Art Basel

Jedna z najistotniejszych na międzynarodowej arenie artystycznej imprez targowych narodziła się z inicjatywy lokalnych galerii w Bazylei na północnym krańcu Szwajcarii. Na przestrzeni ponad czterdziestu lat (od 1970 r.) targi sztuki stały się doskonałą okazją dla kolekcjonerów, marszandów, kupców do przeglądu wszystkiego, co oferują galerie innych państw i co kreuje światowy rynek rynek sztuki współczesnej - od malarstwa, grafiki, przez techniki wykorzystujące nowe media, jak instalacje, wideo, fotografie, rzeźbę, po monumentalne obiekty artystyczne, wykraczające poza klasyfikacje. To również miejsce promocji artystów.



Coroczne targi tradycyjnie przypadają na czerwiec. Zaczynają się od "Preview Day", czyli dnia zamkniętego dla publiczności, co w praktyce oznacza masy gości, ludzi z "branży" sztuki, przeciskające się przez hale targowe. Właśnie wtedy w powszechnym rozgorączkowaniu, w wyniku zupełnie spontanicznych decyzji dochodzi do zawarcia większości transakcji, które z pośpiechu działania przypieczętowywane są podaniem ręki (rozliczenie odkłada się na potem). W ten sposób największe arcydzieła sztuki "rozchodzą się jak ciepłe bułeczki". Art Basel gości też ważne postacie ze świata biznesu, zwłaszcza projektantów mody (np. w 2009 r. pojawił się Karl Lagerfeld) oraz  wielkich kolekcjonerów (np. Wilbur Ross, Stephen Schwarzman, Bob Magoon, Roman Abramovich).

Zjeżdżających do Bazylei z całego świata przyciąga również szeroki wachlarz imprez towarzyszących - m. in. Art Unlimited, Public Art Projects - a także doskonała organizacja, będąca wynikiem pracy rzeszy kuratorów, którzy dbają o wybór galerii oferujących najlepsze dzieła sztuki.

Więcej dowiecie się na oficjalnej stronie Art Basel.
























W 2009 r. na targach pojawił się B. Pitt, który nabył pracę Neo Raucha za ok. 1 mln euro:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz