poniedziałek, 16 stycznia 2012

Współczesne badania rynku dzieł sztuki...

... determinują decyzje wielu osób działających w tej branży. Wszelkie dane liczbowe, takie jak: ceny sprzedaży określonych dzieł (także stosunek cen sprzedaży do ceny wywoławczej), ich ilość, czas powstania, rodzaj techniki, czy określenie rodzaju poszczególnych grup nabywców, ich procentowego udziału kupnie i sprzedaży itd., dają pewien obraz kształtowania się np. popytu, podaży, czy trendów i, tym samym, pozwalają w pewnym stopniu na przewidzenie niektórych zmian.

Największym i najbardziej wiarygodnym zbiorem takich analiz jest Skate's Art Market Research, który realizuje naukowe badania rynku sztuki na świecie. Nowojorskie przedsiębiorstwo założone w 2004 roku prowadzi indeks - Skate's Art Stocks Index - dwunastu największych spółek działających na rynku sztuki (m. in. Sotheby's, Christie's, MCH Group, czy od maja ub. roku Abbey House S.A.). To potężne i bezstronne źródło analiz o zasięgu transkontynentalnym.



Aby jednak sięgnąć również do innych serwisów, które zawierają analizy polskiego marketu, zacznę od wspomnianego już kiedyś raportu sporządzonego na Kongres Kultury Polskiej w 2009 r. Jego dane sięgają jednak tylko 2007 roku: http://www.kongreskultury.pl/title,Raport_o_rynku_dziel_sztuki,pid,136,oid,787,cid,177.html.
Bardziej aktualnych informacji dostarcza Onet.biznes, gdzie w szeroko podjętym temacie znalazło się również miejsce na sugestie inwestycyjne w sferze sztuki: http://biznes.onet.pl/analizy-rynku-sztuki,42941,783,1,analizy-kategoria.

Dla porównania rodzimych zjawisk rynkowych z zagranicznymi zamieszczam przykłady analiz i raportów z badań innych państw:

http://www.artfacts.net/en/institution/arttactic-limited-17260/news/chinese-contemporary-art-market-report-march-2010-5343.html - raport z badań chińskiego rynku sztuki sztuki współczesnej z 2010 r.
oraz artykuł poświęcony rywalizacji marketu chińskiego z brytyjskim: http://www.reuters.com/article/2011/03/14/us-market-china-idUSTRE72D5EW20110314.

http://www.deloitte.com/view/en_LU/lu/market-challenges/art-and-finance/75fdf9191b4f3310VgnVCM2000001b56f00aRCRD.htm - raport luxemburski
oraz pełna analiza sztuki i finansów - http://www.deloittelux-library.com/artandfinance/2011/lu_artfinancereport_29112011.pdf.

http://www.artmarketinsight.com/en/11/12/27/The+art+market+in+France+%E2%80%93+2011+overview- raport z badań marketu francuskiego.

Wreszcie na zakończenie aktualne badania rynku globalnego:
http://artmarketmonitor.com/2010/03/02/tefaf-art-market-report-art-economics/,
http://www.artmarketinsight.com/wallet/amidetails/showweb/1626.


Wszystkie te linki zgromadziłam przeglądając wiele różnych serwisów. Dlatego też w celu dokonania porównań między poszczególnymi krajami, nakreślenia sytuacji o większym ponadpaństwowym zasięgu (do czego przydatna byłaby spójność charakteru analiz różnych rynków), najchętniej sięgnęłabym do zasobów Skate, co też Wam polecam.

niedziela, 15 stycznia 2012

Web 2.0 ...

... czyli ta sfera Internetu, której zawartość tworzą głównie użytkownicy, to stosunkowo nowy wynalazek, gromadzący teksty i multimedia z niemal każdej dziedziny życia. Za sprawą serwisów wyszukujących, gromadzących i porządkujących dane, łatwo znaleźć blogi, fora, grupy dyskusyjne, czy wszelkie portale będące polem wymiany informacji, opinii, porad itd. między użytkownikami.


Wśród polskich blogów związanych tematycznie ze sztuką - głównie najnowszą, jej kolekcjonowaniem, obiegiem, promocją, popularnością cieszy się http://artbazaar.blogspot.com/. Zawiera wszelkie aktualności związane z polskim rynkiem i światem sztuki oraz "porady, opinie i analizy".
http://agraart.blox.pl/html to blog skupiony wokół obrotu dziełami sztuki. Podsumowania i ekonomiczne zestawienie wyników aukcji równoważone są przez artykuły dotyczące wydarzeń - wystaw, zmian ustawodawczych itd.
Kolejną stroną, której twórcy interesują się zarówno sztuką współczesną, marketem, wydarzeniami, jak i samymi artystami jest http://artwatchblog.wordpress.com/.


Zagraniczne blogi są ważnym źródłem informacji o światowym rynku sztuki i znacznie poszerzają nasze wyobrażenia na ten temat.
http://artmarketmonitor.com/ - bardzo fachowy i rozbudowany. Nowojorscy autorzy regularnie dokonują przeglądów prasowych informacji ze świata i kraju, publikują newsy, wywiady. Przedmiot ich poszukiwań został podzielony na liczne kategorie, m. in.: targi sztuki, fundusze inwestycyjne sztuki, wyniki aukcji, artyści, kolekcjonerzy, marszandzi, trendy, design.
Inny - http://www.artmarketblog.com/ - to autorski, niemniej znany na świecie projekt Nicklausa Forresta poświęcony głównie analizom rynku sztuki.
http://www.trendhunter.com/ - bardzo ogólny serwis dotyczący mody, technologii, kultury, designu, reklam, stylu 

życia, ciekawostek i biznesu.


Do szukania serwisów, na których zachodzi wymiana materiałów między użytkownikami przydatny jest PodOmatic. Tą drogą dotarłam np. do http://artofcollectingart.podomatic.com/.


Niewątpliwie za największy portal społecznościowy uchodzi współcześnie Facebook, z czym mało kto usiłuje konkurować. Dlatego też wiele instytucji , również związanych z handlem dziełami sztuki decyduje się założyć tam swoje profile, kreując w ten sposób na swoich "wallach" dodatkową przestrzeń nie tylko autopromocji, ale i dyskusji i szeroko rozumianej wymiany (poglądów, doświadczeń itp.).
Przykład stanowi magazyn Art&Business: http://www.facebook.com/artandbusiness.
Platforma ta sprzyja także formowaniu się w grupy społecznościowe, które podobnie "statuując" swoją wspólnotę zyskują forum do dyskusji, np. http://www.facebook.com/pages/Global-Art-Collectors/90703290844?sk=wall.
Fenomen facebooka wykorzystuje również wspomniany wyżej blog Art Market Monitor, którego twórcy objaśniają swoim czytelnikom łatwe korzystanie z nowego systemu podłączonego do Facebooka: http://artmarketmonitor.com/2009/07/02/facebook-and-art-market-monitor/.
Wreszcie najpopularniejszym serwisem gromadzącym filmy udostępniane przez użytkowników jest YouTube, gdzie trafiłam na nagrania z wykładu dra Iana Robertsona na temat jego książki (nie zniechęcajcie się wstępem, wypowiedzi I. Robertsona są w jęz. angielskim): http://www.youtube.com/watch?v=ufu5tFgzl-I.



Użytkownicy sieci dzielą się również różnymi zasobami w ramach utworzonych tematycznie grup dyskusyjnych, na forach przeznaczonych do omówienia konkretnego tematu.
Do takich grup należą np.:
Contemporary Art Collectors - http://groups.yahoo.com/group/ContemporaryArtCollectors/,
gallerymail - http://groups.yahoo.com/group/gallerymail/.
Obie zrzeszają międzynarodowe grono kolekcjonerów, artystów i marszandów.
Fabartinvest - http://finance.groups.yahoo.com/group/fabartinvest/ - to grupa bardziej ekonomicznie postrzegająca dzieło, skupiona na obserwacji rynku sztuki przez np. analizę kształtowania się cen.
Wreszcie grupa ArtistsOnline-CADMS - http://groups.yahoo.com/group/ArtistsOnline-CADMS/ - otwarta dla artystów i kolekcjonerów oferuje możliwość wymiany z obopólną korzyścią, przez np. zamieszczanie informacji o organizowanych wystawach, prezentowanie swojego portfolio itd.

Wśród polskich grup dyskusyjnych trudniej znaleźć całkowicie dedykowaną handlowi sztuką. Ten temat pojawia się przeważnie jako jeden z wątków na forum, np. grupy Clienting:  http://www.goldenline.pl/forum/2430614/rynek-sztuki.
Działa tu też społeczność generalnie zainteresowana sztuką - Aaart World: http://www.goldenline.pl/forum/aaart-world - zatem zakres rozmów jest bardzo szeroki i wątek rynku sztuki pojawia się tu dotychczas jedynie w ramach ogłoszenia o nowym portalu.

Podsumowując, zachęcam zwłaszcza do przeglądania zasobów zagranicznych, tworzonych w krajach, gdzie handel dziełami osiągnął względnie wyższe stadium rozwoju.